Kırklareli İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. Sağlık Bakanlığı
Kırklareli İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Ağız ve Diş Sağlığı Haftası

Güncelleme Tarihi: 23/11/2017

Ülkemizde Ağız ve Diş Sağlığı Haftası, 22 Kasım Diş Hekimleri gününü içine alan hafta olarak kutlanmaktadır. İlimizde Müdürlüğümüzün koruyucu ağız ve diş sağlığı faaliyetleri kapsamında; 2017-2018 eğitim öğretim yılında 60 ayını doldurmuş anasınıfı öğrencileri ile ilkokul birinci, ikinci ve üçüncü sınıf öğrencilerine iki kez florürlü vernik uygulanması; ilkokul birinci sınıf öğrencilerinin, ilk uygulama öncesinde ağız ve diş muayeneleri ile okullarda farkındalık çalışmaları yapılmaktadır. 20-26 Kasım tarihlerini kapsayan Ağız ve Diş Sağlığı Haftasında da koruyucu ağız ve diş sağlığı faaliyetlerimiz ivme kazanarak devam etmektedir. Bu kapsamda 22 Kasım 2017 tarihinde Merkez İlçe Yayla Ayçiçeği Anaokulu ziyaret edilerek öğrencilere diş fırçası, diş macunu ve muhafaza çantasından oluşan set dağıtımı yapılmış, öğrenci ve öğretmenlerimizin farkındalıklarını arttırmak amacıyla broşür dağıtılarak ağız ve diş sağlığı ile ilgili bilgi verilmiş ve 60 ayını doldurmuş anasınıfı öğrencilerinin florürlü vernik uygulamaları gerçekleştirilmiştir.

Ağız ve diş hastalıkları, dünyada olduğu gibi ülkemizde de en sık rastlanan sağlık sorunlarındandır. 2016 yılı TÜİK verilerine göre, 0-6 yaş grubu çocuklarda ilk beş hastalık arasında, 7-14 yaş grubunda ise % 23.4 ile ilk sırada yer almaktadır. Toplumda görülme sıklığının yüksekliği, genel sağlığa olan etkileri gibi nedenlerden dolayı bu hastalıklar önemli bir halk sağlığı sorunu olarak kabul edilmekte, ağız ve diş hastalıklarıyla mücadelede tedaviden çok koruyucu sağlık hizmetlerinin uygulanmasının gerekliliği tüm dünyada kabul görmektedir.

Sağlık Bakanlığı tarafından toplumun ağız ve diş sağlığını geliştirmek amacıyla, anasınıfı (60 ayını doldurmuş) ve ilkokul öğrencilerine, kademeli olarak florürlü vernik uygulama, bu öğrencilerin ağız ve diş muayenelerini gerçekleştirme, konu hakkında toplum farkındalığını arttırma çalışmaları yürütülmektedir.

Kötü ağız hijyeninin yol açtığı diş çürükleri ve dişeti hastalıklarından korunmada öncelikle kişiler kendi sağlıklarının bilincinde olmalı ve bireylere düzenli fırçalama alışkanlığı, diş ipi kullanımı, beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi ve düzenli olarak diş hekimine gitme alışkanlığının kazandırılması gerekmektedir.

Çürükten korunmada sabah kahvaltı sonrası ve gece yatmadan önce 2’şer dakikalık etkili bir fırçalama işlemi yeterlidir. Fırçalama işleminde aşırı kuvvet uygulamanın diş eti çekilmesine neden olacağı unutulmamalıdır. Diğer yandan etkili bir diş fırçalama işlemi dişlerin görünen yüzeylerinin temizliğini sağlamakla birlikte, bakteri plağının diş aralarından uzaklaştırılmasını sağlamaz. Bu nedenle diş araları günde bir kez tercihen gün sonunda diş ipi ile temizlenmelidir. Diş ipi günlük ağız bakımının ayrılmaz bir parçası olmalıdır. Diş sağlığımız için bol bol peynir, süt ve yoğurt tüketmelidir. Sağlıklı ve güzel diş ve dişetleri için öğün aralarında da abur-cuburla değil elma, havuç gibi iyi yıkanmış, taze meyve ve sebze ile beslenmeliyiz.

Çürüğü engellemenin başka bir yolu da dişlerin çürüğe karşı direncini artırmaktır. Diş yüzeylerine diş hekimi tarafından flor uygulanması suretiyle dişler daha dirençli hale getirilir. Flor birçok besinde doğal olarak bulunan bir elementtir. Flor elementinin uygun dozda ve sürekli olarak ağız ortamında bulunması diş çürüğü oluşumunu engeller. Özellikle başlangıç halindeki çürüklerde diş minesinden kaybolan minerallerin tekrar kazanılmasını ve hasar görmüş diş dokusunun güçlenmesini sağlar. Koruyucu uygulamalarla çocuklarımız çürükle tanışmadan diş hekimiyle tanışmalarının sağlanmasını hedeflemekteyiz.

Sağlıklı Dişler Sağlıklı Nesiller İçin Çalışmaktayız…

  • Ağız ve Diş Sağlığı_01.JPG
  • Ağız ve Diş Sağlığı_02.JPG