Kırklareli İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. Sağlık Bakanlığı
Kırklareli İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

20 Ekim Dünya Osteoporoz Günü

Güncelleme Tarihi: 20/10/2017

Etkinlikler kapsamında Kayalı ve Karaağaç köylerinde halka yönelik bilgilendirme eğitimleri yapılmıştır.


Halk arasında kemik erimesi olarak bilinen osteoporoz, kemik yoğunluğunda azalma ve kemik kalitesinde bozulma sonucu gelişen bir iskelet hastalığıdır. Kemik kırılganlığında artışla birlikte en çok omur, kalça ve önkol kırıkları gelişir.

Osteoporoz, hem kadın hem de erkekte özellikle yaşlanmayla artar  ancak risk faktörleri taşıyan genç-erişkin yaş grubunda da osteoporoz gelişebilir. Oldukça yaygın görülür bir yılda osteoporoza bağlı kırık sayısı çok sık görülen hastalıklar olan meme kanseri, kalp krizi ve inme hastalığının üçünün toplamından daha fazladır. Bu nedenle osteoporoz çok önemli bir toplum sağlığı sorunudur. Ortalama yaşam süresi giderek arttığı için, osteoporoz hastalığı görülme oranı da artacak ve giderek daha önemli bir sağlık sorunu haline gelecektir.

Osteoporozda bir kırık oluşuncaya kadar hiçbir bulgu vermez sessiz gelişir diğer bir deyişle kırık oluşuncaya kadar ağrı görülmez. Osteoporoz, herhangi bir şikayete neden olmaz fakat kişide düşme gibi ufak yaralanmalarla kırık meydana gelir ve en fazla omurga, el bileği ile kalçada oluşur. Özellikle kalça ve omurgada oluşan kırıklar, kronik ağrılara ve sakatlığa, hatta ölüme neden olabilir. Osteoporoz tedavisinin de esas amacı kırık gelişimini önlemektir.

Osteoporoz açısından 45 yaş öncesi menapoza girmiş olmak risk oluşturur. Kortizon, proton pompa inhibitörleri gibi mide koruyucular, depresyon tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar, kan sulandırıcılar ve kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar özellikle de meme ve prostat kanserinde kullanılan ajanlar osteoporoza neden olabilir.

Ayrıca kişilerin yaşam tarzı ile ilişkili risk faktörleri vardır. Aşırı derecede zayıf olunmaması, sigara hiç içilmemesi,  fazla alkol alınmaması, sağlıklı beslenme,  yeterli miktarda protein alması, süt ve yoğurt gibi kalsiyumdan zengin gıdalar tüketilmesi ile D vitamini alınması önerilmektedir. Düşmelerin engellenmesi kadar fiziksel aktivite de çok önemlidir. Düzenli yürüyüş yapmak,  fiziksel olarak aktif olmak ve yanı sıra kemiklerin güçlenmesi için yük bindirici özel egzersizler yapılması önerilmektedir.

Çok önemli bir toplum sağlığı sorunu olan osteoporoz hastalığı önlenebilir, tedavi edilebilir ve kırıklar engellenebilir. Kemiklerinizi sevin ve geleceğinizi koruyun.

  • Osteoporoz Eğitim_01.jpg
  • Osteoporoz Eğitim_02.jpg
  • Osteoporoz Eğitim_03.jpg