Kırklareli İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. Sağlık Bakanlığı
Kırklareli İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

18 Ekim Dünya Menopoz Günü

Güncelleme Tarihi: 20/10/2017

Etkinlikler kapsamında Kayalı ve Karaağaç köylerinde halka yönelik bilgilendirme eğitimleri yapılmıştır.

Uluslararası Menopoz Topluluğu (IMS) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tüm dünyadaki kadınların menopoz ve menopoz ile ilgili sağlık sorunları açısından bilinçlendirilmesi amacıyla 18 Ekim'i Dünya Menopoz Günü olarak kabul etmiştir. Amaç kadınların hayatın doğal bir evresi olan menopozla ilgili kaygıları, karşılaşabilecekleri sıkıntılar ve bu sıkıntıların en hafif olarak atlatılması konusunda bilgilendirilmesi ve bilinçlenmesini sağlamaktır.

Dünya genelindeki kadınlar menopoz dönemine 50-52 yaşlarında girmekte iken, Ülkemizdeki kadınların menopoz dönemine 47-49 yaşlarında girmektedir.Menopoz, kısaca kadınların, adetten kesilmesi olarak tarif edilebilir. Adetin kesilmesi ile doğurganlık da sona erer.

Menopoza giriş birdenbire olmaz, yıllarca yavaş-yavaş devam ederek, uzun bir sürecin sonunda ortaya çıkar. 40 lı yaşlardan itibaren kadınlarda önce yumurtlamanın azalmasına bağlı olarak adet düzensizlikleri, zaman-zaman ateş basması ve terleme şeklinde belirtiler verir. Zamanla şikayetler iyice artmaya başlar ve sonunda adet tamamen kesilir.

Bir yıl boyunca kanamanın olmaması Menopoz tanısının konması için yeterlidir. Kandaki östrojen ve yumurtlamayı uyaran hormon seviyeleri ölçülerek kesin tanı konulur.

Kadınlarda menopozdan dolayı görülen en önemli değişiklik kadınlık hormonu olan östrojenin yumurtlamanın durması sonucu azalmasıdır. Östrojen hormonunun azalması sonucu, ateş basması, terleme, çarpıntı, uykusuzluk, sinirlilik, depresyon, unutkanlık, halsizlik, cinsel isteksizlik gibi belirtiler yanısıra kemik erimesine bağlı kemik kırıkları, damar sertliği, kalp hastalıkları, ciltte kuruluk ve idrar kaçırmaya kadar varabilen değişik patolojiler ortaya çıkabilir.

Menopoz dönemindeki kadınların hormon tedavisine ihtiyacı olup olmayacağını ve bu tedaviniz dozu ve süresi konusundaki kararın mutlak surette konunun uzmanı olan bir hekim tarafından yaptırılacak kan tetkiki sonuçlarına göre belirlenmesi gerekmektedir.

Menopoz dönemi, meme ve jinekolojik kanserlerin en sık görüldüğü dönemdir. Meme kanserleri açısından mamografileri, rahim ve rahim ağzı kanserleri açısından ultrasonografilerin ve smear taramalarının yapılması, menopoz başlangıcı ve sonrası dönemin sağlıklı geçirilebilmesi için en az yılda bir defa sağlık kontrolünden geçilmesi önerilmektedir.

Ayrıca kalsiyumlu yiyecek ve içecekleri tüketmesi, sigara, alkol tüketilmemesi ve un, tuz ve şekerden uzak durulması, güneş ışığından mümkün oldukça istifade edilmesi, günlük düzenli fiziksel aktivite yapma alışkanlığı kazanılması, aşırı kilodan kaçınılması önerilmektedir.

Menopoz dönemindeki kadınların herhangi bir şikayeti olmasa bile konuyla ilgili tıbbi destek alması tavsiye edilmektedir, çünkü menopoza bağlı olarak ortaya çıkabilecek sorunlar kadınların yaşam kalitesini düşürdüğü gibi kemik erimesi ve kalp hastalıkları gibi birtakım önemli sağlık problemlerinin ortaya çıkmasına da sebep olabilmektedir.

Menopoz döneminde olan tüm kadınların öncelikle bağlı oldukları aile hekimliği birimlerinden konuyla ilgili danışmanlık hizmetini almaları, sağlık kontrollerini ve gerekli olan kan tetkiklerini zamanında yaptırmaları tavsiye edilir.

  • Osteoporoz Eğitim_01.jpg
  • Osteoporoz Eğitim_02.jpg
  • Osteoporoz Eğitim_03.jpg